Radio Link Anten

 

Noktadan noktaya kablosuz haberleşme veya Radyolink iki nokta arasında elektromanyetik dalgalarla iletişim için kurulan düzenektir. Bu düzenekle sadece iki nokta arasında iletişim sağlanır. Yani radyo ve televizyon vericilerinin aksine yapılan yayın dar bir koridor içinde yönlendirilmiş yayındır ve bu dar koridor dışında izlenemez.

İlk kablosuz haberleşme dumanla, güvercinle yapılan iletişimdi. M.Ö. 150 yılından 1790’lara kadar bu şekilde devam etti. Modern kablosuz iletişim, Heinrich Rudolph Hertz’in radyo dalgası olarak bilinen elektro manyetik dalgaları keşfetmesiyle 1800’lü yılların sonunda başladı. Guglielmo Marconi bu tip dalgaların mesaj iletebileceğini önerdi ve 1885 yılında ise kablosuz telgrafı tanıtmıştır. 1901 yılında ilk kez Atlantik okyanusunun karşısına kablosuz telgraf çekmeyi başardı.

İlk kablosuz ortamda sesin iletebilmesi 1900 yılında geçekleşti. 1920 yılında tüm radyo iletişim endüstrisi işlemlerini radyo telgraf ve radyo telefon teknolojilerini kullanarak yaptılar.

1940’lı yıllarda yapılan gelişmiş radar sistemiyle kısa dalga boyları kullanılarak radyo mesajların taşınması gerçekleşti. Dalga boyu küçük olan bu dalgalar günümüzde mikrodalga olarak adlandırılmaktadır. Mikrodalga teknolojisi, daha çok bilgiyi daha büyük hızla ve daha güvenilir taşımayı mümkün kıldı. Daha sonra geliştirilen “Spread spectrum” teknolojisi ise daha güvenli veri taşımayı sağladı.

Kablosuz ağlar, kablolaması zor uygulamalarda sisteme hareket kabiliyeti kazandırarak ve ağ kapsamını genişleterek verimi artırabilir. Ancak, kablosuz ağ kullanma konusunda endüstriyel operatörlerin en büyük endişesi, ağ güvenilirliğini sağlayabilmektir. Anka Haberleşme, sunduğu güvenilir çözüm setiyle tüm bu endişelerinizi gidererek pürüzsüz kablosuz aktarım sözü veriyor.

Kablosuz Ağlar Kritik Uygulamalarda Verimi Nasıl Artırır?

Otomasyon sistemlerinin geleceği hem kablolu hem de kablosuz makinelerin birbiriyle haberleşmesini gerektirecektir. M2M uygulamalarında kablosuz ağlar sisteminizin verimini artıracak birçok fayda sunar. Operatörler, kablosuz teknolojinin aşağıdaki avantajlarından yararlanabilir. Bu tür kablosuz teknolojiler kablolu ağlara kıyasla sistem verimliliğini artırıyor olsa da, artan verim ancak pürüzsüz aktarımla tam olarak mümkün olabilir.

Pürüzsüz Kablosuz Aktarımın Püf Noktaları

Kablosuz ağların avantajlarından yararlanarak sistem verimliliğini artırırken, operatörler endüstriyel ortamlarda saklı çeşitli potansiyel risklerin de farkında olmalıdır. Bu riskler kablosuz haberleşmeye sekte vurabilir. Kablosuz cihaz seçiminde bazı gereksinimler göz önünde bulundurulmalıdır:

1) Zorlu Koşullar için Yeterince Dayanıklı Mı?
Endüstriyel uygulamalarda kurulu ağlar her zaman zorlu koşullara karşı dayanıklı tasarım gerektirir. Kablosuz ağlar, kablosuz sinyalleri kesebilen ve sistemde aksama ve verimsizliğe neden olabilen elektromanyetik gürültüler nedeniyle kablolu ağlara kıyasla daha hassastır. Haberleşmenin herhangi bir durumda kesintiye uğramayacağından emin olmak için kablosuz cihazlar güçlü korumaya sahip olmalıdır.

Kesintisiz aktarım için:

  • Elektromanyetik gürültülere karşı yüksek düzey EMS koruması
  • Zorlu koşullara dayanıklılık getirecek geniş çalışma sıcaklığı aralığı
  • Dış ortam koşullarına karşı koruma sağlayacak sağlam güç yönetimi gerekir.

2) Sorunsuz Bağlantı için Yeterince Güvenilir Mi?
Hem Wi-Fi hem de hücresel ağlarda sorunsuz bağlantıyı güvenceye almak, yüksek sistem verimliliği sağlayabilmek için şarttır. Wi-Fi teknolojisi için kesintisiz devir süresi, sabit cihazlara bağlı hareketli donanımlar için son derece önemlidir. Hücresel teknoloji için ise baz istasyonundan kontrol merkezine sorunsuz bağlantı, ağ ulaşılabilirliğini güvenceye almak için kapsamlı bir çözüm gerektirir.

Kesintisiz aktarım için:

  • Cihazlar farklı erişim noktaları (AP, access point) arasında dolaşırken hızlı devir süresi
  • Kablosuz ağın güvenilirliğinden emin olmak için yedeklilik mekanizmaları
  • Her-zaman-çalışır haberleşme güvencesi için güvenilir bağlantılar gerekir.

3) Uzaktan Cihaz Yönetimi için Yeterince Akıllı Mı?
Hücresel teknoloji büyük ölçekli uygulamalarda çok yüksek olan kablolama maliyetlerini ortadan kaldırıyor olsa da, akıllı bir uzaktan cihaz yönetim aracının bulunmadığı durumlar uzaktan cihaz bakımını verimsiz hale getireceğinden, birçok ek genel gider ortaya çıkarır. Bu nedenle büyük ölçekli bir ağ üzerindeki kablosuz cihazların yapılandırma, denetleme ve kontrolü için bir uzaktan cihaz yönetim aracına ihtiyaç vardır.

Kesintisiz aktarım için:

  • Verimli kurulum için kolay yapılandırma
  • Acil durumlarda ağa hızlı müdahale kabiliyeti için sorunsuz denetim
  • Kesintilerin hızla giderilebilmesi için gerçek zamanlı kontrol gerekir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir